Matematikon
Jak skuteczniej się uczyć? Przygotowanie do nowego roku szkolnego.
Odpowiednie warunki
Naukę najlepiej rozpocząć od przygotowania odpowiedniego miejsca pracy. Należy zadbać o wygodne krzesło, biurko i dobre oświetlenie. Niech towarzyszą nam tylko potrzebne do uczenia się przedmioty. Powinniśmy uprzątnąć wszystko co może nas rozpraszać. Właściwe przygotowanie miejsca pracy spowoduje, że będziemy mogli maksymalnie skupić się na nauce. Przed uczeniem się, jak i po, dobrym rozwiązaniem jest krótkie zrelaksowanie się, aby wyciszyć i zregenerować umysł. Podczas nauki pomocna może okazać się również spokojna muzyka (szczególnie dla słuchowców).
Odpowiednie przygotowanie miejsca pracy, może nie przynieść skutku, jeżeli uczniowi towarzyszy ogromna niechęć. Może być to spowodowane złymi doświadczeniami. Jednak tylko regularność i konsekwencja sprawi, że nauka wejdzie uczniowi w krew. Jeżeli masz ten problem ze swoim dzieckiem, to sprawuj nad nim pieczę, tak aby nie zaniedbywał swoich obowiązków.
Sposób przyswajania wiedzy
Pojemność naszej pamięci jest nieograniczona, jednak nie w pełni ją wykorzystujemy. Możemy zwiększyć jej użycie dostosowując sposób uczenia się do naszych preferencji dotyczących stylu percepcji. Wyróżniamy ich trzy rodzaje: wzrokowy, słuchowy i czuciowy (kinestetyczny). Wzrokowcy powinni przede wszystkich skupić się na uatrakcyjnieniu materiału, którego mają się nauczyć poprzez np. wykorzystanie kolorowych podkreśleń, rysunków, schematów, czy też wypisaniu różnych zagadnień na małych karteczkach, które można powiesić na ścianie. Kontakt wzrokowy z takimi bodźcami daje szanse na szybsze i lepsze zapamiętanie wielu informacji. Słuchowcy natomiast powinni skupić się przede wszystkim na wrażeniach słuchowych. Głośne powtarzanie ważnych informacji, czy też nagrywanie i odtwarzanie lekcji, to przykładowe dla nich sposoby na skuteczniejszą naukę. Kinestetycy podczas nauki najlepiej przyswoją wiedzę, poruszając się. Pomocne dla nich będzie chodzenie po pokoju.
Motywacja
Motywacja do nauki jest zmienna i zależy od wielu czynników, takich jak np. stan psychofizyczny ucznia danego dnia. Mając to na uwadze powinniśmy odpowiednio determinować go, wykorzystując różne metody. Najlepszymi oddziaływującymi na dziecko motywami są ambicyjne, poznawcze i praktyczne. Motywy te wynikają z potrzeby osiągnięć, którą powinniśmy kształtować od najmłodszych lat. Rodzic jest zobowiązany by chwalić dziecko za dobre osiągnięcia, a nawet nagradzać, tak by kształtować w nim nawyk samodzielności oraz zdolności pokonywania napotkanych problemów. Ważne jest również odpowiednie rozplanowanie dnia dziecka, aby znalazł się czas również na wypoczynek i rozrywkę.
Comments are closed
Ostatnie komentarze