Matematikon
Ciekawostki matematyczne
- Autorstwo tabliczki mnożenia jest przypisywane Pitagorasowi. W wielu językach jest ona nazywana tabliczką Pitagorasa.
- Erdos, węgierski matematyk uchodzący za jeden z największych umysłów XX wieku, zasłynął mając zaledwie 4 lata. Wiedząc, ile ktoś ma lat, był w stanie przeliczyć w pamięci, ile dokładnie to sekund.
- Liczba doskonała to liczba, która jest równa sumie wszystkich swoich dzielników mniejszych od niej. Dotychczas znaleziono tylko 36 liczb doskonałych, m.in. 6, 28.
- Wymyślenie i opracowanie rachunku różniczkowego i całkowego zajęło Newtonowi mniej więcej tyle, ile dzisiaj przeciętnemu studentowi zajmuje nauczenie się korzystania z niego.
- Obrót Ziemi wokół Słońca trwa 365 dni, 5 godzin, 48 minut i 46 sekund, czyli nieco dłużej niż zwykły rok kalendarzowy, liczący 365 dni. Aby wyrównać tę różnicę, przyjęto, że niektóre lata mają 366 dni. Nazywamy je latami przestępnymi. W roku przestępnym luty ma 29 dni.
- Znak równości „=” został po raz pierwszy użyty przez Roberta Recorda w 1557 roku.
- Moment jest jednostką czasu, która trwa około setnej części sekundy.
- Jednostki 1 km, 1 m, 1 dm, 1 cm, 1 mm, zwane metrycznymi, zostały oficjalnie wprowadzone w Polsce w 1919 r. Wcześniej używano innych jednostek, np. łokci, wiorst.
- Uważa się, że 13 zostało nieszczęśliwą liczbą z powodu Ostatniej Wieczerzy, w której brali udział 13 osób, w tym Jezus. Trzynastym był Judasz Iskariota.
- Religijni Żydzi starają się unikać symboliki chrześcijańskiej i generalnie znaków podobnych do krzyża. W związku z tym uczniowie niektórych szkół izraelskich zamiast znaku „+” używają znaku, który powtarza przewróconą literę „T”.
- Jednym z najstarszych podręczników do geometrii jest dzieło greckiego matematyka Euklidesa (IV – III w. p.n.e.) noszące tytuł „Elementy”. Książka ta była używana jeszcze w XIX wieku. Można w niej znaleźć różne ciekawe określenia figur geometrycznych, np.
– Punkt jest tym, co nie ma części.
– Linia to jest długość bez szerokości.
- Po raz pierwszy liczby ujemne zostały zalegalizowane w Chinach w III wieku, ale były wykorzystywane tylko w wyjątkowych przypadkach, ponieważ były one ogólnie uważane za bezsensowne.
- Układ współrzędnych to stosunkowo młody matematyczny „wynalazek”. Stworzył go w XVII wieku francuski matematyk Rene Descartes zwany Kartezjuszem. Na jego cześć układ współrzędnych bywa nazywany kartezjańskim układem współrzędnych.
Zostaw komentarz